05. Kedy?

Najlepší čas začať bol včera a druhý najlepší čas začať je dnes” (čínske príslovie)

Návyky

Všetko, čo sme si doteraz povedali, sú iba informácie. Sú potrebné pre pochopenie súvislostí, avšak bez uvedenia do praxe pre teba nemajú žiadnu hodnotu. Iba praxou ich vieme premeniť na zručnosti. A pravidelným opakovaním na návyky. Tvoje návyky (vzorce vnímania a správania) sú to, čo ťa k chorobe priviedlo a budú to práve návyky, ktoré ťa aj vyliečia.  Nie nárazove akcie, ale dlhodobé návyky rozhodujú!

Toto je najťažšia časť celého procesu k zdraviu, pretože si vyžaduje disciplinovanú akciu. Na tomto mieste to väčšina ľudí vzdá a vráti sa k svojim pôvodným vzorcom správania. Je to proste viac práce, než len zjesť tabletku 🙂  Musia ísť proti svojim starým zlozvykom. A tie sú pevné ako skala. Preto sa nevedia vyliečiť.

Ultimátny cieľ je teda všetky informácie z tohto blogu čo najviac zjednodušiť, vypestovať liečivé návyky, zapnúť ich na “autopilota” a následne úplne zabudnúť na chorobu.  Až v mentalite zdravia začína pravé liečenie.

Systém

Lenže je tu malý problém a síce že: “človek nerastie na úroveň svojich cieľov, ale padá na úroveň svojho systému” (James Clear). K dosiahnutiu nášho cieľa si teda potrebujeme vytvoriť systém.

Ľudia zvyčajne veľmi preceňujú to, čo sú schopní dosiahnuť v krátkom čase a naopak podceňujú to,  čo sú schopní dosiahnuť v dlhodobom horizonte. Poďme sa teda zamerať každý mesiac na jednu novú sériu návykov. Hneď ako si nový návyk osvojíš, necháme ho aj naďalej “zapnutý na autopilota” a ideme sa sústrediť na nový, ďalší.  Ak už máš niektorý z uvedených návykov z minulosti zaužívaný, preskoč na ďalší mesiac.

Keďže sa teraz asi necítiš dobre, začneme najskôr pracovať na hmotnej úrovni tela (vypúšťať “paru”) a až neskôr prejdeme do nehmotnej sféry (znižovať “oheň”).

MesiacHmotný cieľNehmotný cieľViac info
1 zozbieranie informáciítento blog + knižka  Unlocking Lyme
2detox, sauna a oprava trávenia (prerušovaný pôst…), pitný režim  
3Buhnerov CORE protokol   
4spánok, dýchanie, prechádzky / ľahký strečing  
5protizápalová, zdravá strava, bez cukrumeditácia 
6výživové doplnky informačný detox 
7 všímavosť 
8 presvedčenia 
9 pokora (vďačnosť, autentickosť) 
10 viera: (placebo/nocebo, odvaha, pokoj) 
11 láska: (odpustenie, pochopenie) 
12socializácia, sebarealizáciasmiech, radosť 

(kolonku “viac info” budem postupne doplňovať o odkazy na kvalitné zdroje) 

Mnoho z týchto nových návykov si bude vyžadovať schopnosť odolať pokušeniu starých  zlozvykov, teda pevnú vôľu.  Táto sa pravidelným cvičením sice zosilňuje (ako sval), avšak má obmedzenú kapacitu. Obzvlášť, keď sa človek cíti zle a nemá na nič silu a chuť. Preto si treba VOPRED pripraviť akčný plán pre moment, keď sa vyskytne staré (nezdravé) pokušenie.  Bez takejto prípravy na “krízovú situáciu” každý pokus o zmenu skôr či neskôr zlyhá.

Okrem knihy Atomic Habits (James Clear) , ktorá ponúka techniky pre budovanie dobrých návykov, som našiel výbornú prednášku od Al Switzlera s názvom  Change anything! Use skillpower over willpower  . V tomto videu ti Al Switzler za necelých 20 minút poučným a zábavným spôsobom vysvetlí mimoriadne hodnotnú životnú lekciu ako pristupovať k zmenám.  Ak nerozumieš po anglicky, zapni si automatické titulky. Stojí to za to! 🙂

Dozvieš sa, že ak chceš niečo zmeniť, tak pevná vôľa nestačí. Svoje správanie vieš totiž kontrolovať iba vtedy, keď dostaneš pod kontrolu veci, ktoré kontrolujú teba.  Cieľom je mať pod kontrolou svoje prostredie. Napríklad namiesto odolávania pokušeniu zákusku v chladničke, je dbať na to, aby tam vôbec nebol. Alebo si umyť zuby už o 17.00 a tým padom zabrániť večernému maškrteniu…

Zhrnutie

V tomto blogu sme sa dozvedeli, že väčšina chronických ochorení vzniká aj zaniká postupne. Priebeh ochorenia určuje predovšetkým stav vnútorného prostredia (napr.imunita).

Toto prostredie má schopnosť regenerácie (samouzdravovania) pokiaľ však nie je vystavené chronickému stresu, ktorý vzniká na základe silných emócií ako strach, hnev, smútok, chtíč a lipnutie. Pravá príčina týchto emócií spočíva v separácii od celku (jednoty), falošnej identity (ega), nelásky… No a ich základnou príčinou je negatívne spracovanie traumy.

Sústavu príčin sme nazvali “oheň” a následky zase “kotol”, kde “tlak pary” určuje intenzitu symptómov. Cieľom je znižovať “oheň” a zároveň vypúšťať “paru” tak, aby sme boli zdraví – bez symptómov. Na znižovanie “ohňa” sme spomenuli viacero techník ako napríklad “prelaďovanie” všímavosti a presvedčení z “toxických” na prospešné. Pre účely “vypúšťania pary” sme sa zamerali na najdôležitejšie faktory ovplyvňujúce priebeh  chronickej “boreliózy” a tými sú imunita, infekcie, zápal + detox.

Ako štatisticky najúčinnejšiu alternatívu k syntetickým antibiotikám sme spomenuli bylinnú liečbu (napr. Buhnerov protokol), pred začatím ktorej je vhodné dať si do poriadku trávenie. Taktiež sme upozornili, že nie je dobré “skúšať všetko” formou pokus-omyl. Za účelom uplatnenia všetkých týchto poznatkov do praxe sme pripravili 12 mesačný program, ktorého cieľom je veci zjednodušiť, automatizovať (vypestovať návyky) a následne zabudnúť na mentalitu choroby.

13 zásad, ako správne užívať bylinky na chronickú „BORELIÓZU“

e-book zdarma

Záver

“Neexistuje neliečiteľná choroba, iba neliečiteľný pacient.”

Dr. John Christopher / Dr. Bernie Siegel

Odporúčania v tomto blogu sú strategické, dlhodobé a celostne liečivé. Zmenia k lepšiemu nielen tvoje zdravie, ale aj teba a tvoju realitu. Nie každý to pochopí, nie každý s tým súhlasí… Nie každý to dá. Preto ostáva toľko nevyliečených… Všetky poznatky písané v tomto blogu je dôležité vykonávať predovšetkým preventívne – teda v momentoch keď sa zdravotne cítiš trošku lepšie a teda máš silu  “vyjazdievať nové koľajnice”.  Úplne chápem, že keď je človek ubolený, nemá vôbec na nič chuť a silu. Vtedy by chcel iba zázračnú tabletku pre okamžitú úľavu. Preto sú “tabletky” také populárne.

Blog odporúčam čítať pravidelne, pretože vždy v ňom nájdeš niečo nové čo ti zrazu zapadne do tvojich novo vybudovaných presvedčení a zručností.  Ak s tebou tento blog zarezonoval, prvé obdobie po jeho prečítaní v tebe vzbudí nádej a eufóriu. Priprav sa však, že následne potom príde zase vytriezvenie, skepticizmus, nutkanie vrátiť sa k pôvodným myšlienkovým vzorcom. Obzvlášť vtedy, keď sa ti zdravotne pohorší. Maj trpezlivosť. Nečakaj hneď veľké skoky napred, skôr stabilné mikrokroky. Každý jeden krok k lepšiemu ti otvorí novú dimenziu liečenia. Až po dosiahnutí bodu zlomu sa ti začne citeľne polepšovať. Maj to na mysli.

Veľmi dôležitá vec – keď ti začne byť lepšie, nepovol v týchto zásadách. Toto je veľmi dôležité, pretože vtedy budeš mať pocit, že už si zdravý a že už nepotrebuješ liečiť. Budeš mať sklon vrátiť sa do “starých koľají” k starým zlozvykom smerom k chorobe. 

Tak a teraz už vykroč! Každá nová cesta začína prvým krokom. Nemusí byť veľký, je ale nevyhnutný. Najlepší čas začať bol včera a druhý najlepší čas začať je dnes 🙂

Novinky! – aktualizácia po 21 mesiacoch

Na tento blog som dostal stovky pozitívnych ohlasov, za ktoré sa chcem srdečne poďakovať. Nasledovalo veľké množstvo mailových a telefonických konzultácií, kde som sa snažil každému v rámci mojich možností nezištne pomôcť. Najčastejšou bola otázka výberu kvalitných dodávateľov bylinných produktov a ich dávkovania.

Keďže som však časovo dlhodobo preťažený, nestíhal som žiaľ všetkým odpisovať. Preto som začal  namiesto individuálneho prístupu hľadať skôr systémové riešenie. 

Výsledkom je vytvorenie celostného plánu na báze Buhnerovho protokolu v súvislosti s prírodnou liečbou chronickej boreliózy s názvom Boreliset. Po mesiacoch poctivej práce sa nám podarilo nájsť skutočne serióznych dodávateľov surovin a produktov. Úprimne nám veľmi záleží na kvalite, takže nájsť spoľahlivé produkty bola pre nás asi tá najťažšia úloha.

Zároveň sa k nám pripojili ďalší ľudia s odbornými skúsenosťami (napr. docent farmácie), s ochotou pomôcť pri poradenstve.

Ak máš záujem, stručne mi napíš email, že ktoré z infekcií (napr. borélia, bartonella, babesia, chlamydia, mycoplasma, anaplasma) sa ťa aktuálne týkajú a zostavím ti zoznam najvhodnejších byliniek spolu s orientačným dávkovaním.

Zároveň prosím prepáč, ak z časových dôvodov nestíham odpisovať na rozsiahlejšie emaily. Všetky moje poznatky som sa snažil zhrnúť do tohoto blogu a priebežne sa ho budem snažiť aktualizovať. 

Ďalšou novinkou je video-podcast v ktorom robíme rozhovor na tému „borelka a jej kamoši“:


Ak sa ti tento blog páči, neváhaj ho zdieľať.

Tomáš Jambor


Buď v STREHU! 👋

Zadaj svoj e-mail a nepremeškaj žiadnu NAOZAJ dôležitú novinku z „borelka“oblasti!

Sľubujem, žiadny spam, iba zriedkavé, obzvlášť dôležité infošky!

musím ešte uviesť, že: informácie, vrátane, avšak nie výlučne textu, grafiky, obrázkov a ďalších materiálov obsiahnutých na tejto stránke majú iba informačný charakter. Žiadny uvedený materiál na tejto stránke neslúži ako náhrada odbornej lekárskej pomoci, diagnostiky alebo liečby. Ak máš akékoľvek otázky týkajúce sa zdravotného stavu alebo liečby, vždy vyhľadaj radu od svojho lekára alebo iného kvalifikovaného poskytovateľa zdravotnej starostlivosti a to skôr, ako začneš s novým režimom liečby. Nikdy nezanedbaj odbornú lekársku pomoc ani neodkladaj jej vyhľadanie z dôvodu niečoho, čo si si prečítal na tejto stránke.

close

Buď v STREHU! 👋

Zadaj svoj e-mail a nepremeškaj žiadnu NAOZAJ dôležitú novinku z "borelka"oblasti!

Sľubujem, žiadny spam, iba zriedkavé, obzvlášť dôležité infošky!