03. Ako?

Priamočiare 100% spoľahlivé riešenie na chronickú “boreliózu” zatiaľ nepoznáme. Vieme však veľmi efektívne “vypúšťať paru” tak, aby sme boli bez symptómov. Najdôležitejšie je držať pod kontrolou imunitu, infekcie, zápal a pridať detox.

Za mimoriadne účinné metódy “vypúšťania pary” považujem tieto (zoradené podľa dôležitosti):

  • spánok, správne dýchanie a pitný režim
  • bylinky, výživná, protizápalová, zdravá strava, bez cukru
  • sauna a detoxikácia
  • prechádzky, ľahký strečing
  • socializácia, sebarealizácia, smiech
  • meditácia, informačný detox

Ku každej z týchto metód by som mohol dlhé hodiny písať o ich vedecky dokázaných benefitoch a o správnom spôsobe ich aplikácie (biohacking). Taktiež by som tu mohol menovať množstvo iných faktorov ovplyvňujúcich zdravie ako napr. elektrosmog, plesne, dentálne zdravie, atď…. Tieto informácie však nie sú poslaním tohoto blogu, pretože ich môžeš nájsť aj kdekoľvek inde. Napríklad aj vo výbornej knižke o “borelióze” od Dr.Rawlsa.

Špirála ochorenia

Ako vždy tu platí naša známa špirála, že stav nikdy nie je statický, ale sa vždy buď zhoršuje, alebo zlepšuje.  Mimochodom baktéria borélie je tiež v tvare špirály (spirocheta).  Čo ak nám teda svojim tvarom a názvom kmeňu chce naznačiť aj spôsob liečby? 🙂

Takže špirála: ak zlepšíš imunitu -> tak potlačíš infekciu -> tak znižiš zápal -> tak potlačíš symptómy -> tak zlepšíš ešte viac  imunitu… A tak stále dokola. Tento náš dobre známy začarovaný kruh funguje aj v rôznom inom poradí. Ak budeš toto dodržiavať dostatočne disciplinovane o pár týždňov, nastane bod zlomu a začneš smerovať k liečbe.

“Ak chceš dôjsť do cieľa, nemusíš byt rýchly, ale vytrvalý!”

Anonymous

Cena príležitosti

Ako teda modulovať imunitu, potlačiť infekciu, minimalizovať zápal a správne detoxikovať?

Existujú stovky riešení, avšak postoj „treba vyskúšať všetko“ nefunguje. Nezabúdaj, že máme limitované zdroje. Nemyslím iba finančné, ale aj fyzické (telo zvládne iba určitú dávku liečiv), mentálne (máme limitované množstvo disciplíny) a emotívne (nemôžeš všetku svoju pozornosť venovať iba liečbe). V žiadnom prípade teda neskúšaj všetko, o čom sa dozvieš “že niekomu pomohlo”.  Uškodil by si si tak, ako som si týmto postojom kedysi veľmi uškodil aj ja. Tu naozaj platí, že menej je viac.

Pri každej liečebnej metóde treba zvažovať risk / benefit pomer. Čiže aj tieto parametre, na ktoré človek častokrát zabúda: energetický výdaj (koľko energie musíš vynaložiť k získaniu “liečiva” – napr. zárobkom v práci), organizačná dostupnosť (napr. vzdialenosť k terapeutovi), účinnosť, riziko vedľajšieho účinku, stres a pocit (mentalita choroby?).

Takže treba byť dôsledný pri zohľadňovaní všetkých aspektov, vrátane “ceny”, ktorú treba za každú príležitosť “zaplatiť”. Volá sa to “opportunity cost” – keď niečo získavam, zároveň strácam niečo iné. Keď robím jedno, nemôžem v tej chvíli robiť niečo druhé. Takže postoj “treba vyskúšať všetko” je nesprávny.

Bylinky

Už vieme, že 100% účinnú metódu liečby chronickej “boreliózy” zatiaľ nepoznáme. Máme však celkom dobré štatistiky, že čo pomáha viac a čo menej. Vieme teda odhadnúť pravdepodobnosť úspechu jednotlivých liečebných metód a taktiež ich možné vedľajšie účinky.

Odhliadnuc od syntetických antibiotík, ktoré predstavujú oficiálnu formu liečby “boreliózy” tu máme ešte aj liečby “alternatívne”.  Tu by som rád dal do pozornosti zatiaľ najrozsiahlejšiu štatistiku (rádovo tisíce pacientov), ktorá v tejto oblasti bola vykonaná.

Z nej vyplýva týchto top 5 najefektívnejších spôsobov alternatívnej liečby:

  1. bylinné protokoly
  2. sauna a detoxikácia
  3. medicínska marihuana
  4. akupunktúra
  5. homeopatia

Zaujímavé je, že sa výsledky tohoto výskumu dosť presne zhodujú aj s mojou osobnou skúsenosťou.

Najefektívnejšie teda vychádzajú bylinky (fytoterapia). Je to dobrá správa, nakoľko majú veľmi široké spektrum pôsobenia a okrem antibakteriálneho účinku majú skoro vždy aj antivirálny, antifungálny, imunomodulačný, protizápalový, hepatoprotektívny a mnoho ďalších pozitívnych účinkov. Zároveň môžu byť dlhodobo bezpečne brané s minimom vedľajších rizík.

Bylinná liečba je moja obľúbená téma a mám to dobre naštudované a vyskúšané. Začínal som klasikou ako je Buhnerov protokol od Stephen Harrod Buhnera (“Healing Lyme”), vrátane jeho ďalších knižiek venovaných koinfekciám a herbálnym antivirotikám. Neskôr som začal študovať aj bylinné protokoly od iných odborníkov ako je Dr.Cowden, Dr. Rawls, Dr. Nicolaus, Dr. White, ale aj naše domáce produkty ako napríklad od Mgr. Podhornej.

Spočiatku som si bol trošku neistý veľkou variabilitou možností ako napríklad rôzne druhy byliniek, ich primárne použitie, kombinovanie, formy užívania, dávkovanie, kontraindikácie, miešanie, skladovanie, dodávatelia… Neskôr som však praxou a neustálym študovaním ďalších kníh pochopil filozofiu užívania a mechanizmy pôsobenia jednotlivých byliniek. Začalo ma to baviť. Mnohé bylinky už rozoznám aj podľa výzoru a chuti. Dokonca som si aj nejaký čas niektoré tinktúry vyrábal sám.

Je dobré poznať liečivé mechanizmy konkrétnych prijímaných byliniek, pretože ich účinok tým môžeme ešte viac umocniť aj o vedecky dokázaný placebo efekt (ca. +50% účinnosti navyše). Jedna dobre “precítená” tabletka môže byť viac ako dve narýchlo “nahádzané”… Bylinky mi veľmi pomohli pri mojej ceste k uzdraveniu. V súčasnosti ich beriem už iba vo veľmi malých dávkach za účelom udržiavania rovnováhy. 

Pre tvoju lepšiu orientáciu som pripravil malý bezplatný e-book, kde nájdeš súhrn najdôležitejších informácií ohľadom bylinnej liečby. Je to celkom cenný a praktický dokument, nakoľko zodpovedá  otázky, ktorých odpovede som musel jednotlivo hladať doslova v desiatkach rôznych zdrojov (knihy, publikácie, prednášky, konzultácie..).

Okrem mnoho iných strategických informácií sa v tomto e-booku dozvieš aj toto:

  • prečo využiť práve fytoterapiu na liečenie chronickej “boreliózy”*?
  • aký bylinný protokol vybrať?
  • môžem užívať viac bylinných protokolov naraz?
  • môžem brať všetky bylinky naraz v jednej dávke?
  • ako veľké dávky? Ako často? Ako dlho?
  • rotovať, pulzovať, alebo brať dlhodobo?
  • brať bylinky spolu so syntetickými antibiotikmi?
  • je dobré liečiť všetky infekcie a ich symptómy naraz?
  • tinktúry, prášky, alebo sušené extrakty?
  • ako bylinky užívať?
  • kde bylinky kúpiť? Ako odhadnúť kvalitu?
  • sú vhodné aj esenciálne oleje?
  • monitorovanie liečebného procesu?

13 zásad, ako správne užívať bylinky na chronickú „BORELIÓZU“

e-book zdarma

Aby som bol však objektívny musím upozorniť, že aj užívanie byliniek so sebou prináša určité riziká, ako napríklad riziko toxicity v podobe ťažkých kovov, pesticídov, prípadne plesní.  Taktiež je ich potencia variabilná a závislá od mnoho faktorov ako miesto pestovania, čas zberu, chemické zloženie pôdy, spôsob úpravy a skladovania… Preto treba dávať veľký pozor na správny výber dodávateľov. Toto mi zabralo naozaj veľmi veľa času kým som vyselektoval zopár serióznych dodávateľov s dobrou reputáciou.

Taktiež chcem upozorniť na fakt, že bylinky sú síce viac širokspektrálne, avšak zároveň menej potentné v porovnaní so syntetickými antibiotikami. Preto sú vhodné pre dlhodobú šetrnú stratégiu liečby. Táto je pri chronickej “borelióze” častokrát (v závislosti od prípadu) vhodnejšia než agresívna ATB stratégia: “všetko zbúrajme a pokúsme sa postaviť nanovo”.  Tu platí, že „ak chceš dôjsť do cieľa, nemusíš byť rýchly, ale vytrvalý“.

Veľa chronických “borelikov” má oslabené trávenie. Pri liečbe “cez ústa” je dobré dať si najskôr do poriadku tráviaci trakt, aby sa nestalo, že väčšina liečiv (vrátane ATB), alebo doplnkov skončí bez pôsobenia rovno “v záchode”.  Jednou z najefektívnejších metód opravy trávenia je prerušovaný pôst. Je to návyk jesť maximálne 3 krát denne (bez pochrumkávania drobností medzi jedlami) a to v rozmedzí ôsmich hodín. Zvyšných 16 hodín (vrátane spánku) nejeme nič. Ak je to na teba veľa, môžeš ten pomer trošku upraviť – napríklad 10/14. Mne sa toto osvedčilo ako jedna z mála metód, ktoré mi naozaj reálne pomohli opraviť pekne “rozbité” trávenie.

Odporúčam pozrieť toto video o mimoriadne pozitívnych účinkoch pôstu od Dr.Jamnadas